Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Kultúra

Lengvartská šmakovica 5. ročník

    Keď sa spomenie leto, neodmysliteľnou súčasťou v obci Dlhé Stráže je súťaž vo varení kotlíkového guláša. Obec už piaty rok organizuje podujatie Lengvarskú šmakovicu, na ktorej sa varí ten najlepší guláš. Zároveň je vyhlásená súťaž o najlepší gruľovník.

AKCIA, BEZ KTOREJ BY LETO NEBOLO LETOM

     Každým rokom sa toto podujatie stáva obľúbenejším a do súťaže sa okrem domácich neváhajú zapojiť aj cezpoľní z okolitých dedín.

V areáli športového ihriska základnej školy vždy vládne dobrá atmosféra, ľudia sa spoločne zabávajú a priateľsky a súťaživo medzi sebou doberajú. Do súťažných družstiev, ktorých každým rokom stúpa sa zapájajú staršie či mladšie vekové kategórie, čo vytvára neodmysliteľnú atmosféru na “bojisku” o hlavnú cenu. Vo večerných hodinách sa partie priateľov stretnú, aby sa spoločne zabavili a zatancovali. Tento rok nám na toto podujatie vyšlo krásne počasie a veríme tomu, že inak to nebude na budúci rok.  

KEĎ ZÁBAVA JE HROU

     V dopoludňajších hodinách, keď sa všetci súťažiaci stretnú je zahájené oficiálne začatie Lengvarskej šmakovice. Každý tím má rovnaký čas na to, aby svoj guláš pre porotu a návštevníkov pripravil a dochutil čo najlepšie. Tomu, komu bude cena odovzdaná rozhoduje  porota. Víťazí sú všetci, avšak najlepší guláš je len jeden. Tento rok naj guláš uvarili škôlkári.

Do súťaže o najlepší gruľovník priniesli  šikovné gazdinky čerstvo upečené gruľovníky, veľmi ťažkú úlohu mala porota rozhodnúť ktorý je najlepší. No napokon sa rozhodli  a naj bol tety Marií Gibalovej st. . Všetkým gazdinkám ďakujeme za prípravu gruľovníkov. Tento rok ich bolo 12.

Súčasťou programu sú sprievodné aktivity pre deti, ktoré sa každým rokom obmieňajú.  Tento rok to bola skákacia žirafa, jazda na koni a na konskom voze, Elektro Antik E-Move, fotostena.

Kultúrny program začali deti zo základnej a materskej školy.  Nasledovalo vystúpenie Folklorneho súboru Levočan z Levoče. Vo večerných hodinách nás zabavila skupina Mafia Corner. Na záver podujatia nám do tanca hrala skupina BASIX z Jamníka.

Hudobná skupina BASIX z Jamníka

Facebook

Galériu fotografií nájdete tu : https://www.dlhestraze.sk/galerie/smakovica-5/